Monasti kuulee sanottavan etteivät ne eläkeläiset enään nuorten asioista välitä. Tämä ei pidä paikkaansa. Toki monelle eläkeläiselle tärkeitä asioita ovat oma terveys ja toimeentulo, varsinkin jos eläketulo on pieni niin toimeentulo-ongelmia kasaantuu.
Itse elän hyvin vahvasti nuorten arkielämää kuuden lapsenlapseni kautta. Suurin osa heistä vielä opiskelee eikä se opiskelijan arki aina helppoa ole.
Koen suurena rikkautena sen, että mummo ja vaari ovat heille tärkeitä ihmisiä.
Viikottain heistä aina joku vuorollaan kyläilee luonamme, ja keskustelun aiheita riittää.
Miten riittävät opintotuet ja löytyykö valmistuessa oman alan töitä?
Tänäpäivänä suurin huoli monella opiskelijalla on se löytyykö tässä Suomen taloudellisessa tilanteessa sellainen työpaikka, johon on opiskelun kautta valmistunut.
Valmistuessa kun pitäisi suunnitella perheen perustamista ja se oman asunnon saaminenkin on yksi suuri haave.
Monasti sitä ihmettelee miten nopeasti aika on kulunut.
Nuorimmainen lapsenlapseni on parasta aikaa puolustusvoimien palveluksessa.
Hänen tullessaan ensimmäistä kertaa lomalle minulta tuli itku, kun ovesta asteli armeija puvussa pitkä nuorimies ja minusta tuntui ettei siitä ole kuin lyhyt aika, kun tuo sama nuorimies tuli pieni kassi kädessä mummulle hoitoon.
Aikaa ei voi pysäyttää vaikka aina joskus toivoisikin niin käyvän. Pitää vain elää hetkessä ja löytää aina itselle mielekästä toimintaa. Tarjonnasta ei nykypäivänä ole puutetta.
Hilkka Häkkilä
Vastaa